HomeMeme EstetiğiMeme Dikleştirme
Meme Dikleştirme 2017-11-17T20:19:09+00:00

meme dikleştirme
Bayanlar için tarih boyunca göğüs boyutu ve şekli doğurganlığın bir simgesi olmakla birlikte güzelliğin de parçası olmuştur. Hal böyle olunca da bayanlar göğüs boyutlarının ideal ölçüde olmasını istemektedir. Bunun yanı sıra göğüslerin dik ve düzgün bir şekilde durması da yine görünümünü etkileyen detaylar arasında yer alır. Ülkemiz başta olmak üzere dünya üzerinden gelişen teknoloji sayesinde artık göğüs estetiği ameliyatları yapılmaktadır. Bu ameliyatlar sayesinde birey vücudunda sevmediği noktalarda estetik açıdan ya da sağlık açısından bazı değişiklikler yaptırabilir. Estetik ameliyatları riskli ameliyatlar olarak gösterilmemekle birlikte özellikle lazer gibi teknolojilerin kullanılmasıyla da daha güvenli bir hale gelmiştir. Ülkemizde en sık yapılan estetik operasyonlarından birisi de meme dikleştirme şeklindedir. Uzman estetik doktorları tarafından yapılan incelemeler sonrasında göğüs boyutu ve şekli düzeltilmekte, daha kaliteli bir görünüme kavuşturulmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Güzelliğin her zaman ön planda olduğu ve bu nedenle hayatımıza giren meme dikleştirme ameliyatı, göğüs boyutlarının düzeltilmesi için uygulanmaktadır. Bilindiği üzere kişinin sağlık durumuna, yaşadığı detaylara, vücut hatlarına ve diğer etkenlere bağlı olarak göğüs bölgesinde sarkmalar meydana gelebilir. Bu sarkmalar beraberinde ciddi görünüm bozukluklarına yol açmakta ve aşırı halde olması halinde ciltte deformasyonlara da yol açabilmektedir.

Kilo alma, hamilelik, yer çekimi etkisi, yaşlanma gibi sorunların ortaya çıkması halinde göğüsleri dik tutan bağlarda (Cooper bağı sarkması) gevşeklikler meydana gelmekte ve göğüs sarkmaktadır. Bu aşamadan sonra ise göğüslerin kalıcı bir şekilde dik hale getirilmesi için mutlaka meme dikleştirme operasyonunun yapılması gerekir. Göğüslerin sarkık halde kalması ve bu sarkıklığın artması halinde ciltte de yine kızarıklıklar oluşabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı çok riskli olmamakla birlikte ufak bıçak kesikleri ile kolay bir şekilde çözüme kavuşturulmaktadır. Ayrıca doktorun uzmanlığına da bağlı olarak kesikler görünmeyecek noktalarda açılmakta ve bu şekilde gizli izler sayesinde herhangi bir görünüm bozukluğu meydana gelmemektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyat Süreci

Her ameliyatta ve cerrahi operasyonda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatının da belli bir süreci bulunmaktadır. Bu süreç hem ameliyatın başarılı olması hem de ameliyat sonrasındaki risklerin en aza indirilmesi için azami önem arz eder.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Öncelikle doktor tarafından yapılan incelemelerde meme dikleştirme ameliyatının mutlaka gereklilik haline gelmesi gerekir. Kişinin sağlık durumu, göğüsteki sarkıklığın seviyesi ve diğer detaylar göz önüne alındıktan sonra meme dikleştirme ameliyatına başlanmaktadır. Genellikle ilk olarak doktor tarafından göz ile analiz edilmekte, daha sonra da ultrasonografi ve mamografi gibi görüntülenme cihazları ile tanı net olarak koyulmaktadır. Ameliyat öncesinde ise memenin sarkıklık boyutu bazı konularda ciddi önem arz eder. Meme sarkıklığı kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır;

Hafif Derece Sarkma

Ufak sarkmalar için yapılan operasyonlar arasında alır ve ameliyat süreci ile yan etkileri en az süren uygulamalar arasında bulunur. Hacmi küçü kolan göğüs boyutunun düzeltilmesi için bazı silikon yerleştirmeleri yapılarak göğüs boyutu ideal seviyeye getirilir. Başlangıç seviyesi olarak kabul edilen “hafif derece sarkma” bir nevi erkek tanı konularak önlem alındığı taktirde kalıcı sonuçlar ortaya çıkarır.

Orta Dereceli Sarkma

Genellikle görünüm bozukluklarının ciddi manada göze çarptığı sorunlar arasında yer alır ve estetik ameliyatı yapılması önerilir. Ameliyatın türüne bağlı olarak atılan kesikler ve yerleştirilen silikon boyutlarında değişiklikler meydana gelebilir. İz kalma olasılığı çok olmakla birlikte doktorun uzmanlığına bağlı olarak izler görünmeyecek yerlerde açılabilir. Orta dereceli sarkmalarda meme içerisindeki fazla deri ve yağ alınarak yerine silikon protez takılmaktadır.

İleri Derece Sarkma

Meme başı ve çevresinde yapılan incelemeler sonrasında Ters-T gibi teknikler kullanılır. Ameliyat bitiminde kan toplanma olasılığı fazla olduğu için drenaj sistemi de kurulur ve kanın toplanması önlenir. Bu seviyedeki sarkmalar ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir bel, boyun ve sırt ağrılarının yanı sıra meme altında mantar gibi çeşitli hastalıklarda yaşanmaktadır.

Meme Dikleştirme Operasyon Anı

Estetik dünyasındaki gelişen teknolojik imkanlar sayesinde artık göğüs dikleştirme yapılması için farklı yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemler hastanın yaşına, vücut şeklinde,boyuna ve sarkmanın seviyesine bağlı olarak değişiklik gösterir.

-En çok uygulanan yöntemler arasında Ters T bulunmakla birlikte, meme başından meme katlantısına kadar çizik çekilmekte ve genellikle ileriye yönelik sarkmalar bulunan kişilerde uygulanmaktadır. Sarkmanın durumuna göre dikleştirme işleminin yapılabilmesi için özel olarak geliştirilen silikonların yerleştirilmesi yapılır.

-Lolipop şeklinde tanımlanan yöntem sayesinde alt meme katlantısına doğru yapılan bir operasyondur. Orta derece sarkıklık oluşması halinde doktorlar tarafından uygulanması yapılır. Riskleri ve ameliyat sonrası kalacak olan izler diğer yönteme göre daha azdır.

-Az derecede sarkması olan kişilerde ise meme başı çevresi bazı düzenlemeler gerçekleştirilir.

Genellikle meme başı bölgesinden bir miktar doku alınmakta ve şeklinin oluşturulması için göğüsün farklı bölgesine yerleştirilme işlemi yapılmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatı sonrasında da hastanın yapacağı uygulamalar iyileşme sürecinde etkili olacaktır. Bazı detaylara dikkat edilmemesi halinde ise problemlerde artışlar meydana gelebilmekte ve enfeksiyon gibi sorunlar sonrası ameliyat başarısız olabilmektedir. Mutlaka iyileşme süreci tamamlanana kadar doktor tarafından verilen yönergelere dikkatli bir şekilde uyulması gerekir. Slim Fit Estetik Merkezi olarak sizlere meme dikleştirme ameliyatı sonrasında uygulamanız gerekenleri haftalar halinde listeliyoruz;

İlk Hafta

Genellikle bu dönemde ağrılar meydana gelmekte, doktor tarafından ağrı kesiciler verilmektedir. Yetersiz olması halinde mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeniz ve verilen ilaçlar dışında farklı bir ilaç kullanmamanız gerekir. İlaçlarda bulunan yan etkiler ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi olumsuz etkileyebilir.

-Genellikle ilk hafta yavaş yavaş ayağa kalkılması ve dolaşılması önerilir. Sağlığı ve ameliyat bölgesini riske sokacak davranışlardan, aktivitelerden mutlaka uzak durulması gerekir.

-Aşırı derece eğilme, göğüs üzerine yatma, ağırlık kaldırma ve gerilme gibi işlemlerden mutlaka kaçının.

-Sırt üstü yatmanız özellikle göğüs bölgesine baskı yapmamanız ve dikişleri riske atmamanız için önemlidir.

-Genellikle kurulan drenaj sistemi birkaç gün içerisinde çıkarılmaktadır. Bu süre boyunca dikkatli olmanızda ve doktor tarafından verilen yönergelere uymanızda fayda var.

-Göğüs bölgesinde meydana gelen ağrı ve sertlikler normal olmakla birlikte birkaç gün içerisinde geçecektir.

2-6 Hafta

-Artık ağrıların gözle görülür bir şekilde azaldığını göreceksiniz. Normal işlerinizi yapabilir ve günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

-Yine de aşırı güç gerektiren fiziksel aktivitelerden uzak durmanız özellikle iyileşme sürecinin tamamlanması için önemlidir.

-Cinsel ilişkiden bu süre boyunca kaçınmanız önemlidir. 4 haftalık süre dolduktan sonra kendinizi iyi hissediyorsanız, cinsel ilişkiye başlayabilirsiniz. Bu süre sonunda hala sıkıntılarınız devam ediyorsa, cinsel ilişkiden uzak durun.

-Memelerinizi destekleyecek sütyen kullanmanız, şişliklerin önlenmesinde ve rahat bir şekilde hareketleri yapmanızda etkili olacaktır.

-Zaman zaman çok sık olmasa da his kaybı meydana gelebilir. Eğer 2 ile 6 haftalık süreçte bu durum geçmez ise mutlaka doktorunuz ile iletişime geçin.

-Hafif sportif aktivitelere bu süre geçtikten sonra yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Yine de kendinizi çok zorlamamaya özen gösterin.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Riskler Nelerdir?

-Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında genellikle kan toplanması ve kan kaybı meydana gelebilir. Kan toplanma işlemi doktor tarafından kurulan drenaj sayesinde ortadan kaldırılmakla birlikte, kan kaybı oluşması halinde müdahale edilmesi gerekir.

-Yaranın iyileşmesinin gecikmesi halinde bazı izler meydana gelebilir. Genellikle sigara ve alkol kullanan kişilerde bu durum sık olmakla birlikte aileden gelen bir sorun olarak da gösterilebilir. Özel tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekebilir.

-Dikiş atması, enfeksiyon ve iltihaplanma gibi sorunlar meydana gelmekle birlikte yeni dikiş atılması gerekir. Oluşan enfeksiyon için ise doktor tarafından antibiyotik ilaç uygulaması yapılır.

-Zaman zaman meme başının yok olması gibi durumlar oluşabilir. Mutlaka doktorunuz ile ameliyat öncesinde bu tür riskleri konuşmanız ve böyle bir problem meydana gelmesi halinde meme başı yaması yaptırmanız gerekir.

-Göğüs çevresinde kesik atılan yerlerde yanmalar, batmalar ve akıntılar meydana gelebilir. Endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte sürekli bir hal alması halinde doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Hastalar tarafından en çok merak edilen konular arasında bu durum yer almaktadır. Bilindiği üzere gerçekleştirilen estetik ameliyatları uzun dönemli olmakta ve herhangi bir sıkıntı oluşmaması halinde kalıcı bir hal almaktadır. Göğüs dikleştirme ameliyatı da yine kalıcı operasyonlar arasında yer almakta ve ameliyat sonrasında herhangi bir sıkıntı meydana gelmemesi halinde bu süreç ömür boyu olmaktadır. Sıkıntı meydana gelmesi halinde ise ameliyatın tekrar yapılması ya da başarısız olunması durumunda sarkmanın kalıcı bir hal alması da ihtimaller arasında yer alır.

Yukarıda yer alan bilgiler doğrultusunda ise göğüs dikleştirme ameliyatı diğer estetik operasyonlarında olduğu gibi içerisinde fazla risk barındırmayan ve kalıcı olan bir yöntemdir. Uzman doktorlar tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi halinde ise hem ameliyat sonrasında riskler en aza inmekte hem de iyileşme süreci olumlu manada kısalmaktadır.

Ameliyat Sonrası Memelerim Ne Derecede Dikleşir?
Meme dikleştirme ameliyatı yapılırken vücut yapınız ve sarkma derecesi göz önünde bulundurularak işlem yapılmaktadır bu yüzden dikleştirme miktarı kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Bu operasyonun avantajlı yönlerinden birisi de aynı anda göğüs büyütme ameliyatının da yapılabiliyor olmasıdır. Meme dikleştirme operasyonun en sağlıklı sonucu ameliyattan bir ay sonra kendini gösterir.

Meme Dikleştirme Fiyatları Nedir?
Fiyat farklılıkları her estetik ameliyatında olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da görülmektedir. Sarkmanın boyutun, uygulanılacak yöntem ve dikleştirmenin yanı sıra büyütme veya küçültme işleminin olup olmayacağı fiyatları belirlemektedir. Detaylı bilgi için aşağıdaki iletişim bilgilerimizi kullanabilirsiniz.

Uzmanımıza Direkt WhatsApp’ tan Danışmak İçin Aşağıdaki WhatsApp İkonuna Tıklayarak Konuşma Başlatabilirsiniz

UZMANIMIZ SİZİ HEMEN ARASIN

Numaranızı bırakın sizi hemen arayalım.

Adınız Soyadınız*

Telefon Numaranız*