HomeMeme EstetiğiJinekomasti
Jinekomasti 2017-11-17T20:18:00+00:00

JinekomastiJinekomasti  erkeklerde meme dokusunun normal değerler üzerinde büyümesine verilen addır.
Göğüste bulunan meme kadınlara özgü hormon olan östrojen hormonunun erkeklerde fazla salgılanmasıyla ya da erkeklik hormonu olan testosteronun eksikliğine bağlı olarak anormal şekilde büyür. Bebeklikte, ergenlik çağında ve yaşlılıkta tüm erkeklerde görülebilir.
Erkek çocukların bazılarında aşırı kilo nedeniyle meme bölgesinde yağ birikimi oluşabilir buna yalancı jinekomasti denir.

Jinekomasti

Yeni doğanlardaki jinekomasti anneden bebeğe geçen östrojen hormonu ile olur fakat etkisi uzun sürmez iki üç haftada geçer. Ergenlerde oluşan jinekomasti östrojen düzeyinin testosteron düzeyinden fazla olmasıyla oluşur. Üçte birlik kısımda gözlemlenir. Yetişkinlerde ise jinekomasti nedeni olarak akciğer ve karaciğer kanseri, hormonal bozukluk yada troid bezinde olan değişimler, hipfiz bezi kanserleri, böbrek üstü bezi kanserleri olabilir. Uyuşturucu madde kullanımı da jinekomastiyi tetikler. Östrojen hormonu uzu süre aç kalmalarda, siroz ve aşırı yağlanma gibi karaciğer hastalıklarında, testislerden ve testis dışında bulunan tümörlerden estrojen salgılanması artar.
Jinekomastiye sonradan oluşan travmalar, radyasyon, testis iltihabı, akciğer hastalıkları, AIDS, ülseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, anksiyete stres, kalp hastalığı tedavisinde kullanılan yöntemler, stereoidler, antiandrojen ilaçlar, anti deprasanlar da neden olabilir.
Aşırı şişman olmayan erkeklerde büyüyen memelere jinekomasti demek için dokunun en az 2 cm olması lazım.

Jinekomasti fiziksel bir muayane yada hastalığın geçmişine bakılarak teşhis edilir. Tam teşhis için test yapılması gereklidir. Bebeklik döneminde ve ergenlikte oluşan jinekomasti için tedavi şart değildir zamanla düzelir. Jinekomastiye sebep hormonlardaki azalma veya artma ise hormon takviyesi yapılır. Büyük olan jinekomastik vakalarda cerrahi işlem yapılması kişiyi psikolojik yönden rahatlatır.

Bilgilendirme Amaçlıdır.

Uzmanımıza Direkt WhatsApp’ tan Danışmak İçin Aşağıdaki WhatsApp İkonuna Tıklayarak Konuşma Başlatabilirsiniz

UZMANIMIZ SİZİ HEMEN ARASIN

Numaranızı bırakın sizi hemen arayalım.

Adınız Soyadınız*

Telefon Numaranız*