HomeEstetik ve Plastik CerrahiYağ Aldırma (Liposuction)
Yağ Aldırma (Liposuction) 2017-10-15T17:29:25+00:00

yağ aldırma

Vücudunuzda bulunan ve zor eriyen yağlarınızdan kurtulmak yağ aldırma yöntemi ile çok kolay. Liposuction yöntemi olarak da bilinen yağ aldırma ameliyatları için Slim Fit uzman ekibi ile sizleri bekliyor, spor yada diyet uygulaması ile erimeyen ve kötü bir görüntüye neden olan yağlarınız ile başınız dertte mi? Uyguladığımız etkili tedavi yöntemleri ile istenmeyen yağlarınızdan kalıcı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Vücudunuza yeni bir görünüm kazandıran yağ aldırma ameliyatı ile deri altında bulunan fazla yağı ağrısız ve acı hissi yaşatmadan yok ediyoruz.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Gerçekleşiyor?

İnce uçlu iğneler yardımı ile fazla olan yağ dokuları vücuttan atılması ile gerçekleştirilen yağ aldırma ameliyatı deri bölgesindeki yağın miktarına ve derinliği tespit edilerek yapılmaktadır. Kanül yardımı ile açılan kesiye 2 ile 7 mm aralığındaki çubuklar enjekte edilerek yağın dışarı çıkarılması ile sağlanmaktadır, yağın daha kolay bir şekilde çıkarılması için ameliyat öncesi yağın sulanması için ilaç verilmektedir, bu işlemler bittiğinde açılan kesi uzman hekim tarafından kapatılmaktadır. Unutulmamalıdır ki yağ aldırma işlemi kilo verdirme yöntemi değil bölgesel zayıflama için kullanılan bir tekniktir.

Yağ aldırma işleminin daha sağlıklı ve kalıcı olması için mutlaka operasyon sonrasında doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Yağ miktarı ve bölgenin büyüklüğüne göre lokal yada genel anestezi şeklinde gerçekleştirilen yağ aldırma ameliyatının bilinen her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu yazımızda yağ aldırma yöntemlerini ve merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Yağ Aldırma İşlemi Hangi Bölgelere Uygulanır?

  • Karın ve Bel Bölgesi
  • Kol ( Arka kısımları)
  • Bacağın Üst Kısımları
  • Baldır
  • Göbek
  • Basen

Yukarıda yer alan bölgeler yağ aldırma işleminin en çok uygulandığı yerlerdir. Bunların dışında olan bölgelerinizde yağ aldırma işlemi yaptırmak isterseniz mutlaka doktorunuzla ön görüşme yapmalısınız.

Yağ Aldırma Ameliyatı Öncesi

Ameliyat günü belli olduktan en az iki hafta önce ağrı kesici, kan sulandırıcı (C vitamini, aspirin) gibi ilaçlar alınmamalıdır. Hayatınızın hiç bir döneminde kullanılması doğru olmayan sigarada operasyondan en az bir hafta önce bırakılması gereken kötü alışkanlıklarınızın başında geliyor. Ameliyat günü ateşli hastalıklar veya gribal enfeksiyon geçiriyorsanız doktorunuzun inisiyatifine göre operasyon ertelenebilir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Sonrası

Ameliyatınız yukarıda yazdığımız nedenlerden dolayı genel anestezi ile yapılmış ise kendinize geldiğinizde özel olarak yapılmış korse içinde olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu korse yağ aldırma işlemleri yapılan hastalar için özel olarak dizayn edildiği için özel ihtiyaçlarınızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Korsenin diğer özelliği ise hem şekillendirici hemde olası ödem ve şişlikleri önleyicidir. Olası ağrıları önlemek için doktorunuzun kontrolünde düzenli olarak ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz, yapılan gözlemler sonucu en çok ağrı hissi ilgili bölgeye temas edildiğinde ve yatakta pozisyon değiştirildiğinde meydana gelmektedir. En sık rastlanan bir diğer şikayet ise bulantıdır bunun için ise gerekli ilaçlar yine doktorunuzun kontrolü altında alabilirsiniz.

Yağ aldırma ameliyatı sonrası ortalama beş gün boyunca hastanede kalabilirsiniz bu süreç boyunca dinlenmeniz ve temel ihtiyaçlarınızı yataktan kalmadan gidermeniz için hasta bakıcılar ve görevliler size yardımcı olacaktır. Ayakta iken ani hareketler ve vücudu zorlamalar baş dönmesine veya düşmelere neden olabilmektedir. Ameliyattan altı saat sonra az miktarda su içebilir eğer kendinizi iyi hissediyorsanız hafif bir şeyler yiyebilirsiniz. İşlemin uygulandığı bölgede belirli aralıklarla sızıntılar meydana gelecektir bu sızıntıların sizi rahatsız etmemesi için ilgili bölgeye gazlı bez veya tampon uygulanacaktır. Tam bir ay boyunca korseyi giymeniz önerilmektedir hem olası bir kanamayı önlemek hemde yağ aldırma operasyonun daha başarılı olması için bu gereklidir. Ortalama on beş gün sonra morlukların geçtiğini görebilirsiniz tam iyileşme süresi ile üç aydır. Ameliyat ve hastahaneden taburcu edildikten sonra doktorunuzun tavsiyelerini harfiyen yerine getirmelisiniz, başta korse olmak üzere verilen ilaçlar ve diyet listesi mutlaka uygulanmalıdır.

Yağ Aldırma (Liposuction) Kimlere Uygulanır, Kimlere Uygulanmaz?

Normal kiloda olan ancak vücudunun çeşitli yerlerinde aşırı yağlanma olan tüm sağlıklı kişilere yağ aldırma işlemi uygulanabilir. Hem psikolojik hemde estetik açıdan oldukça olumlu etkiler yaratan yağ aldırma daha öncede belirttiğimiz gibi bölgesel zayıflamak için en ideal çözümdür bu yüzden aşırı kilosu olanlar (obezite hastalığı), şeker hastalığı olanlar ve gebelik riski taşıyanlarda yağ aldırma ameliyatı uygun değildir.

Vücudumuz Neden Yağlanır?
Düzensiz ve kötü beslenme, stresli ve hareketsiz yaşam vücuttaki yağ miktarının artmasına ve büyümesine neden olmaktadır. Vücudumuza aldığımız fazla enerji de yağ olarak depolanır ve kilo alımına neden olmaktadır. Un, şeker ve tuzun aşırı tüketilmesi çabuk yağ depolanmasına neden olduğu için yağlanmaya en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Sağlıksız beslenme sadece yağlanmaya değil aynı zamanda cildin yaşlanmasına da neden olmaktadır. Yağlanmanın önüne geçmek için düzenli beslenmeli ve spor yapılmalıdır ancak bu uygulamalar yağlanmaların yok edilmesinde maalesef etkili değildir.

Yağ Aldırma Riskli Bir Tedavi Mi?
Her cerrahi ameliyat gibi yağ aldırma işlemi de kendi içerisinde belirli riskleri taşımaktadır bu işlem için doğru bir estetik merkezi ve uzman hekim seçilmelidir. Tıp alanındaki büyük gelişmeler ışığında gerçekleştirilen bu tür operasyonlarda her hangi ciddi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. İşlem yapılan bölgede şişlik, morluk ve ağrılar geçici olarak yaşanmaktadır.

Uzmanımıza Direkt WhatsApp’ tan Danışmak İçin Aşağıdaki WhatsApp İkonuna Tıklayarak Konuşma Başlatabilirsiniz