HomeEstetik ve Plastik CerrahiEstetik Sünnet
Estetik Sünnet 2017-10-15T17:20:42+00:00

Estetik Sünnet Yöntemiyle Çocuğunuz Rahat Etsin

Sünnet ülkemizde en sık yapılan cerrahi işlemlerden biridir. Sünnet, çocukluk yaşındaki idrar yolu enfeksiyonlarını ve erişkinlerde ise penis kanseri riskini %90 oranında azaltmaktadır.

Sünnet, basit olarak görülmesine rağmen ciddi bir cerrahi işlemdir. Her cerrahi işlemde olduğu gibi mutlaka steril bir ortamın olduğu ameliyathanelerde, cerrahi prensiplere uyularak yapılmalıdır. Ancak bu şekilde sünnet komplikasyonlarından kaçınılabilir.

Sünnet olacak çocuklara ameliyat öncesi sünnet hakkında bilgi verilmeli ve rızaları alınarak psikolojik olarak sünnet işlemine hazırlanmaları gerekir.

Doğuştan sünnet derisi kısmi oluşmuş, idrar deliği olması gereken yerden daha aşağıda olan peygamber sünnetli (hipospadias) çocukları mutlaka üroloji doktoru görmeli ve asla sünnet işlemi yapılmamalıdır. Çünkü bu durumlar farklı bir cerrahi işlemle düzeltilmekte ve sünnet derisi bu işlemler sırasında ek doku olarak kullanılmaktadır.

Sünnet öncesinde mutlaka kanama testleri yapılmalı, ailede kanama hastalığı, uzun süren kanama öyküsü, diş eti ya da burun kanaması öyküsü, kronik hastalık, alerji ve sürekli ilaç kullanımı öyküsü mutlaka dikkate alınmalıdır.

Sünnet İçin En İdeal Yaş Kaç Olmalıdır?

Doğru zamanlama için en önemli faktör sünnet sırasında çocuğun uyutulup uyutulmadığıdır. Eğer lokal,(bölgesel) uyuşturma ile çocuk uyutulmadan sünnet yapılacak ise çocukların psikolojik gelişimi dikkate alınarak 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası yapılması uygun olacaktır. Eğer genel anestezi veya sedasyon altında sünnet yapılacaksa, çocuk sünnet işleminin psikolojik travmasını yaşamayacağı ve hatırlamayacağı için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Doğumu takiben 28 gün içinde yapılan sünnet yenidoğan sünneti olarak adlandırılır. Doğumdan hemen sonra sünnet yapılması uygun değildir. En azından doğum sonrası 10 günün geçmesi beklenilmelidir. Bu süre içerisinde çocuğun böbrek, karaciğer ve metabolik fonksiyonları yeterince olgunlaşmış olur. Erken doğan bebeklerin sağlıklı yenidoğan kilosuna (en az 4000 gram) ulaşması beklenilmelidir. Yenidoğan sünnetinin avantajları lokal anestezi altında yapılması, yara iyileşmesinin daha hızlı olması, kanama riskinin daha az olmasıdır.

Sünnetin hemen yapılması gerektiği durumlar;

-Kontrol edilemeyen idrar yolu enfeksiyonu,

-Sünnet derisinin açıklığının kapanarak idrar yapmayı zorlaştırması (fimozis),

-Sünnet derisinin ve penis glansının enfeksiyonu (postit, balanit),

-Sünnet derisinin geriye çekilmesi sonucu penisi boğması,

-Dolaşım bozukluğu ve ağrı ortaya çıkarması (parafimozis) sünnetin acil olarak yapılmasını gerektiren durumlardır.

Uzmanımıza Direkt WhatsApp’ tan Danışmak İçin Aşağıdaki WhatsApp İkonuna Tıklayarak Konuşma Başlatabilirsiniz