HomeEstetik ve Plastik CerrahiBen Alımı (Nevus Eksizyonu)
Ben Alımı (Nevus Eksizyonu) 2017-10-15T17:16:22+00:00

Ben Alımı (Nevus Eksizyonu)BENLERİNİZ ARTIK SAĞLIĞINIZI TEHDİT ETMESİN!

Cerrahi Olarak Ben Alımı

Cerrahi olarak beni almak olarak algılansa da benin çeşitli şekillerde tedavi edilmesine ben aldırma denir.Ben bir çok şekilde alınabilir.Teknolojik donanımı yeterli olmayan kliniklerde ameliyatla ben alınırken yenilikleri izleyen ve teknolojiye sahip klinikler beni asla ameliyatla almaz.Birçok üstünlüğü olan ameliyatsız yöntemleri kullanır.

Lazer İle Ben Alımı

Ben yani nevuslar cerrahi olarak alınabileceği gibi lazer ile de tedavi edilebilmektedir. Lazer ile alınacak benler iyi huylu olmalıdır. Epidermal ve dermal nevuslar (benler) lazer ile tedavi edilebilirken, çok derin kökü olan lezyonlar ve deri kanserleri ise cerrahi olarak çıkartılmalıdır. İyi huylu benler, deriden kabarık ya da deri seviyesinde olan benler, Er Yag lazer ile tek seferde iz bırakmadan tedavi edilebilmektedir.
Erbium lazerin özelliği benleri tek seansda tedavi etmesidir. Uygulama sırasında lokal anestezi yapılır, bu sayede hasta ağrı hissetmez. Ben tedavisi son derece hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu yüzden hastalar 10-20 adet gibi çok sayıda benlerini bir seferde toplu bir şekilde aldırabilmektedir.

Ben aldırmak riskli midir?

Bilinen hiçbir riski yoktur.Hatta tam tersi ben alındığında benin varlığından kaynaklanan risklerde ortadan kaldırılmış olur.Özellikle koyu renkli benlerin güneşin zararlı ışınlarını daha çok tutmasının etkisiyle yıllar içinde kanserleşme riski daha fazladır,cilt rengi benlerde bu risk daha azdır.Erken dönemde tedavi edilen ben kanserleşme riskini de kaybetmiş olur çünkü olmayan ben kanserleşmez.Bu çürük dişin çekildikten sonra ağrıyamayacaığı gibi bir kesinlik arz eder.Kanserleşme riski dışında benin büyümesi,tahriş olup kanaması veya kaşınması da önemli olmayan fiziki rahatsızlıklardır.Ben aldırıldığında bu risklerde ortadan kaldırılır.

Benler aldırıldığında iz kalırmı ?

Benin yapısına ve daha çok yapılacak tedavi yöntemine bağlı olarak oluşacak iz miktarı çok değişir.
Ameliyatla alındığında estetik dikiş denildiği şekilde dikilirse benin iki katı uzunluğunda çizgi şeklinde iz kalır,dikişler gizli dikiş şeklinde konulmazsa o zaman balık kılçığı şeklinde iz kalır.
Buharlaştırma yöntemiyle ben alındığında yeni oluşan cildin farklı görünmesi dışında iz kalmaz.Bu ameliyat izi gibi değil belli belirsiz bir sivilce izi gibi olur.
Radyo frekansla ben alımında buharlaştırma gibi fark edilmez bir iz kalır.
Krioterapi ile ben tedavisinde belirgin çukurluk kalabilir.

Ben kaç seansta alınır ?

Tüm yöntemlerde genellikle ilk uygulamada alınmış olur,buharlaştırma ve radyo frekansla tedavide seyrek olarak rötuş gerekebilir.

Ben aldırmanın yaşı varmı ?

Her yaşta ben tedavisi yapılabilir.Burda hastanın buna karar verebilecek yaşta olup olmadığı önemlidir.1 yaşında bile ben alınabilir bu durumda anne baba buna karar verir.Özellikle ergenliğe giriş yaşları olan 13-16 yaş gurubunun bedenine ilgisi arttığı için daha çok talep gelmektedir.İleri yaşlarda kanser riski olduğu için tedavi ertelenmemelidir.

 

Bilgilendirme Amaçlıdır.

Uzmanımıza Direkt WhatsApp’ tan Danışmak İçin Aşağıdaki WhatsApp İkonuna Tıklayarak Konuşma Başlatabilirsiniz